Jeśli miałbym wskazać największą rodzinę lamp dostępną w naszym sklepie, z pewnością byłyby to lampy Eye. Nazwa kolekcji pochodzi od angielskiego słowa oko. Jakby na to nie patrzeć jest to bardzo trafna nazwa. Cechą wspólną wszystkich lamp Eye jest ich budowa. Każda pojedyncza oprawa ma klosz w postaci rurki o średnicy pięciu centymetrów, w którą idealnie pasuje żarówka GU10. Serię zapoczątkowały punktowe lampy typu downlight. Dostępne są one w różnych wysokościach i kolorach. Tego typu oprawy świetnie sprawdzają się we wnętrzach nowoczesnych. Zazwyczaj stosowane są w większych ilościach, co pozwala na równomierne oświetlenie pomieszczenia. Dodatkowo dzięki modelom o różnych wysokościach, można tworzyć ciekawe wizualnie kaskady.

Nowodvorski Eye Spot

Kolejną propozycją z serii Eye Nowodvorski są spoty z ruchomymi kloszami. W przypadku tych lamp każdy klosz zamontowany jest na ruchomym przegubie, co pozwala na skierowanie światła żarówki w dowolnym kierunku. Spoty Eye występują m.in. w wersji pojedynczej, którą z powodzeniem można również wykorzystać jako kinkiety. Dużą popularnością cieszą się spoty na listwie w wersji 2, 3 i 6 płomiennej. Uzupełnienie stanowi tutaj spot Eye o kwadratowej podstawie wyposażony w 4 punkty świetlne. Tego typu oprawa idealnie sprawdzi się jako główne źródło światła w mniejszym pokoju czy w wiatrołapie.

Dużą grupę wśród lamp Eye stanowią lampy wiszące. Występują one w powszechnych kompozycjach takich jak zwisy pojedyncze, podwójne czy potrójne. Lampę wisząca z potrójnym źródłem światła dostaniemy zarówno w postaci listwy, jak i w wersji z okrągłą puszką przysufitową. Dzięki temu zróżnicowaniu oprawy doskonale sprawdzą się jako oświetlenie stołu i to bez względu na to, czy będzie to stół prostokątny, czy okrągły. Przełamaniem tradycyjnego wzornictwa są bez wątpienia lampy podwieszane. Te 4 i 5 płomienne lampy wiszące stanowią ciekawą propozycję np. nad wyspę kuchenną.

Lampy sufitowe Eye Super Nowodvorski

Urozmaiceniem serii Eye Nowodvorski są lampy z oznaczeniem "Super". W przypadku tego zbioru, klosze opraw opuszczone są na sztywnej rurce. Dzięki zastosowaniu ruchomego zawiasu reflektory można obracać wokół rurki, a także podnosić je w górę lub opuszczać w dół. W pojedynczych lampach tego zbioru zastosowano rurkę prostą. Lampy wielopłomienne zbudowane są na wyprofilowanych ramionach, które dodatkowo można obracać.

Kinkiety Eye Nowodvorski

Rodziny Eye Nowodvorski nie można nazwać by kompletną, gdyby zabrakło w niej lamp ściennych. Tu również mimo prostej formy nie brakuje różnych wzorów. Pierwszym z nich jest wspomniany już wcześniej pojedynczy spot. Kolejnym jest lampa ścienna oparta na wzorze ze zbioru "super". Producent wyposażył ją we włącznik sznurkowy. Ciekawą propozycją do wnętrz urządzonych w stylu loftowym będą kinkiety Eye wyposażone w skręcany zawias. W tym przypadku źródło światła możemy regulować jedynie góra-dół, a z boku lampy widoczna jest nakrętka motylkowa. Dla tych, którzy chcą mieć większą swobodę regulacji, przewidziano wersję z giętką rurką flex. Wersja ta wzbogacona jest o włącznik usytuowany na puszce przyściennej kinkietu. Temat kinkietów wyczerpuje najnowszy zbiór oznaczony jako "wall". Są to kinkiety na 2 żarówki, świecące góra-dół. Tu także mamy pewne zróżnicowanie w postaci rurek ściętych na prosto lub pod skosem.

Lampy podtynkowe Eye

Lampy wpuszczane również możemy podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich do złudzenia przypomina opisane już wcześniej spoty. Różnica polega na braku odstającej puszki przysufitowej. Podłączenia i montaż lampy ukryty jest ponad sufitem, a cała oprawa trzyma się na popularnych w lampach podtynkowych sprężynach. Dzięki temu oprawa wygląda nieco bardziej estetycznie niż typowy spot. Drugą grupę stanowią lampy podtynkowe Eye w kształcie kwadratu oraz prostokąta. Są to nieszablonowe lampy podtynkowe, w których żarówki nie wypełniają całej oprawy, umieszczone są w "firmowej" rurce oraz wystają nieco poniżej poziomu sufitu.

Eye white, black, silver, graphite a może brass

Tak obszerną rodzinę lamp udało się uzyskać nie tylko dzięki zróżnicowaniu konstrukcyjnemu, ale również kolorystycznemu. W zależności od modelu lampy Nowodvorski Eye występują w różnych kolorach. Popularne kolory jak czarny, biały, grafitowy oraz srebrny zostały ostatnimi czasy uzupełnione modnym kolorem mosiądzu. Kolor ten na pewno znajdzie uznanie wśród sympatyków złota. Klosze w kolorze mosiądzu mogą poszczycić się wysoką estetyką wykonania w porównaniu z podobnymi oprawami innych marek. Powód jest bardzo prosty-wykonane są z mosiądzu i w pełni korzystają z jego elegancji.

Ewolucja, czyli Eye Tone Nowodvorski

Tematu lamp Eye nie można by zamknąć, nie wspominając o serii Eye Tone. Lampy te charakteryzują się nieco większą średnicą - 8,9 cm. Poza tym wyposażone są w kontrastujący odbłyśnik z wysokiej jakości tworzywa. Kompozycja ta jest nieco żywsza od standardowej i jeśli zależy nam na takim urozmaiceniu wnętrza, warto na nią postawić. Lampy Eye Tone Nowodvorski posiadają jeszcze bardziej oryginalną wersję w postaci potrójnego, zespolonego downlightu.

Eye Nowodvorski Cameleon

Eye w systemach oświetleniowych

Kończąc długi temat opraw Eye nie można zapomnieć, że są one również dostępne w systemach oświetleniowych oferowanych przez producenta Nowodvorski. W przypadku systemu Cameleon lampy Eye wzbogacają ofertę wymiennych kloszy. Do systemu szynoprzewodów Profile dostępne są natomiast wczepiane reflektory w postaci jakże dobrze nam już znanej pięciocentymetrowej rurki.