Lampy sufitowe LED

Lampy sufitowe LED w sklepie internetowym ampla.eu

Lampy sufitowe należą do najpopularniejszych i najbardziej wszechstronnych rodzajów oświetlenia, a nic nie zyskuje na popularności w świecie oświetlenia szybciej niż technologia LED. Dzięki wszechstronności źródła światła LED, możliwości w projektowaniu lamp są niemalże nieograniczone. Kształty i formy sufitowych lamp LED wybiegają daleko poza możliwości projektowe lamp z tradycyjnymi żarówkami. Przykładowo projektant nie był w stanie wcześniej zamknąć światła w cienkiej, po wywijanej listwie czy zrobić cienki na centymetr panel świetlny. Technologia LED uwolniła go z tych kajdan i sprawiła, że jedynym ograniczeniem stała się jego wyobraźnia. Sprawiło to, że z każdym nowym rokiem, jesteśmy zaskakiwani nowymi, niespotykanymi wcześniej formami lamp sufitowych LED.

Lampy sufitowe LED | Sklep internetowy z lampami

Lampy sufitowe LED Jest 366 produktów.

Najważniejsze parametry lamp sufitowych LED

  • Barwa światłalampy sufitowe LED
  • Strumień świetlny
  • Moc
  • Efektywność energetyczna

Barwa światła w lampach sufitowych LED

Barwa światła jest parametrem wyrażanym w Kelwinach. Najczęściej spotykanymi barwami w lampach sufitowych są barwa ciepła - około 3000K, barwa neutralna - około 4000K oraz barwa zimna - około 6000K. Parametr ten nie decyduje o tym, czy lampa jest lepsza, czy gorsza. Każdy z nas inaczej postrzega barwy, w związku z czym jedna osoba czuje się dobrze w świetle ciepłym, a inna w zimnym lub neutralnym. Opisując temat bardzo powierzchownie, ciepła barwa jest bardziej relaksująca i warto stosować ją w pomieszczeniach, w których odpoczywamy. Barwa zimna z kolei, bardziej zbliżona do światła dziennego, często stosowana jest w pomieszczeniach biurowych lub tych, w których pracujemy. Barwa neutralna jest kompromisem pomiędzy światłem zimnym i ciepłym. Jest dość popularnym odcieniem światła, ponieważ często wykorzystywane jest w pomieszczenia urządzonych w stylu nowoczesnym.

Strumień świetlny w lampach sufitowych LED

Strumień świetlny jest jednostką wyrażoną w lumenach. W dużym uproszczeniu to właśnie ten parametr mówi o tym, czy lampa sufitowa daje więcej światła, czy mniej. Im jest wyższy, tym dane pomieszczenie będzie bardziej oświetlone. Nie można powiedzieć, że lampa mająca 1000lm, będzie dawała dokładnie o połowę mniej światła niż lampa o strumieniu świetlnym 2000lm. Niemniej jednak strumień świetlny jest parametrem, który w najbardziej przybliżony sposób powie nam czy lampa świeci mocniej, czy słabiej.

Moc lamp sufitowych LED

Moc lamp sufitowych LED wyrażona jest w Watach. Ta jednostka podobnie jak strumień świetlny wpływa na ilość emitowanego światła. Im więcej wat, tym w naszym pokoju będzie widniej. Takie założenie również jest dużym uproszczeniem. W przeciwieństwie do lumenów większa ilość watów bezpośrednio wpłynie również na podniesienie naszych rachunków za energię elektryczną. Dlatego optymalnym rozwiązaniem jest znaleźć lampę sufitową, która przy mniejszej liczbie watów, wyemituje taki sam lub większy strumień świetlny.

Efektywność energetyczna lamp sufitowych LED

Jest stosunkiem uzyskanych wyników do zużytej na ten cel energii. W przypadku lamp sufitowych LED parametr ten świadczy o ich wydajności. Przedstawiony jest w postaci liter w zakresie od A++ (najlepsza efektywność) do E (najgorsza efektywność). Biorąc na przykład dwie lampy o mocy 20W, przy czym pierwsza z nich charakteryzuje się efektywnością A+, a druga B. Parametr efektywności powie nam w tym przypadku o tym, że pierwsza lampa będzie generowała więcej światła, przy tym samym koszcie energii.

Lampa sufitowa LED czy lampa na zwykłe żarówki - jaką lampę wybrać?

Oprawy oświetleniowe są przede wszystkim elementem, który ma za zadanie udekorować nasz dom. Dlatego, przy wyborze lampy sufitowej kierujemy się przede wszystkim jej designem, kolorem, materiałem wykonania i wielkością. Biorąc pod uwagę nieosiągalny w przypadku lamp na tradycyjne żarówki design lamp sufitowych LED, wybór jest dość prosty. Inaczej sprawa się ma, gdy mamy do wyboru dwie lampy, które z zewnątrz praktycznie niczym się nie różnią. W jednej z nich producent zastosował zintegrowane źródło światła, a w drugiej możemy zastosować żarówki tradycyjne o określonym trzonku. W takim wypadku sensowniejszy wydaje się zakup tej drugiej. W razie gdy jedna z żarówek przestanie działać, jesteśmy sami w stanie ją wymienić. Awaria lampy ze zintegrowanym źródłem światła wiąże się niestety z jej demontażem i odesłaniem do serwisu.